samopal vzor 58

Samopal vz 58 – nestárnoucí legenda

Československý samopal vz 58, označovaný i jako SA vz. 58, je samočinná účinná puška a mnohdy je označována jako největší nedoceněná puška 20. století. Je to vynikající zbraň, ale její konfigurace je už trochu stará. V armádě se používá od roku 1959 a patří do základní výzbroje ozbrojených sil české a slovenské armády. Využívá se i u indických speciálních sil a elitní izraelské jednotky jako náhrada za AK-47. Používá se na ničení živé síly nepřítele střelbou a bodákem pro boj zblízka. Rovněž se využívá na ničení lehce obrněných cílů, střelbu na útočící vrtulníky nebo letadla.

samopal vz 58

Samopal československé výroby

Čím je samopal vz 58 specifický

První co si na něm všimnete, je to, jaký je lehký a praktický. Standardní zásobník obsahuje 30 ran a jako munice se používá puškový náboj 7,62×39 mm. Kvůli tomu si ho často mílí s AK-47, ale ve skutečnosti se mu více podobá Walther P38, Baretta 92, Bren a Glock. Je možné střílet jednotlivými ranami nebo malými dávkami (3-4 rány) a velkými (10-13 ran). Umožňuje to přepínač, který má více poloh. Jsou označeny jako 0 (zajištěný), 1 (jednotlivé rány), 30 (dávka). Mezi hlavní části vz. 58 patří hlaveň, měřidla, pouzdro závěru, závěr, spouštědlo a pažba. Dostřel na jednotlivé cíle je 600 m nebo 400 m dávkou, 800 m na skupinové cíle a 500 m na vzdušné cíle.

samopal vz 58

Samopaly vz 58

Samopal vz 58 je konkurenceschopný i dnes

Existuje několik firem, jako například izraelská firma FAB Defense, která na samopal vz 58 vyrábí příslušenství, které je oficiálně schválené a je využíváno i ve slovenské armádě. I když má tento typ samopalu už dlouho a bohatou historii, stále je považován na vysoce kvalitní a spolehlivou zbraň. Ovšem pokud si myslíte, že si můžete tento samopal bez problémů obstarat pro soukromé účely, jste na omylu. Kromě policie a armády ho mohou vlastnit sběratelé, ale to pouze opravené nebo poškozené kusy, strážníci objektů a osoby chránící cenné zásilky, ale to i pouze v případech, že dostanou zvláštní povolení. Jak již bylo zmíněno o pár řádků výše, ostatní osoby mohou vlastnit pouze poškozené nebo upravené kusy takové, aby z nich nebylo možné střílet ostrými náboji.

Napsat komentář