Princip fungování airsoftových zbraní

airsoftové zbraně

Plynové airsoftové zbraně jsou vhodné zejména pro začátečníky

Airsoftové zbraně jsou zbraně vystřelující malé kuličky o průměru 6mm nebo 8mm. Jsou založeny a fungují na principu stlačeného vzduchu. Jejich vlastní pojmenování pochází z anglického výrazu „airsoft guns“ nebo občas i „soft air guns“. Tyto druhy zbraní mohou být nabíjeny manuálně, elektricky nebo mohou střílet pomocí stlačeného plynu. Přestože všechny tři modely airsoftových zbraní pracují na stejném principu. Patřičně stlačený plyn (vzduch) vystřeluje kuličku. Všechny základní typy zbraní používaných při airsoftových bojových hrách mají, samozřejmě, své výhody i nevýhody.

Manuální airsoftové zbraně

Krátké a dlouhé ruční airsoftové zbraně jsou určeny pro střílení jednotlivých střel a využívají energii stlačené pružiny. Ta tlačí na píst, kde vznikne přetlak, který pomocí trysky kuličku vystřelí. Před každým výstřelem se airsoftová zbraň musí znovu manuálně natáhnout. Úsťová rychlost střely dlhší ruční zbraně bývá kolem 120 m/s a krátké manuální kolem 60 m/s. Do kategorie dalších airsoftových ručních zbraní patří pušky, samopaly a vlastní kategorii tvoří brokovnice.

Plynové airsoftové zbraně

Při tomto typu zbraně je kulička vystřelená tlakem plynu, jehož skladovací nádoba je obvykle součástí zásobníka. Tyto airsoftové zbraně jsou buď poloautomatické nebo plně automatické, obvykle mají větší dostřel než manuální zbraně. Nejoblíbenější jsou plynové airsoftové pistole. Existují i pušky, automatické pušky a samopaly. Za hlavní nevýhodu těchto zbraní je považována nutnost doplňování plynu a jeho měnící se vlastnosti při různých teplotách.

airsoftové zbraně

Elektrické samopale jsou zřejmě nejoblíbenější airsoftové zbraně

Tyto zbraně mají také nejčastěji ze všech airsoftových zbraní zabudovaný zpětný ráz, který jinak chybí. Úsťová rychlost těchto zbraní je různá, od 60 m/s až po 150 m/s. Obvykle jsou poháněny směsí propan-butanu a dalších látek, v poslední době se objevuje i pohon na CO2 bombičky. Tento pohon má lepší vlastnosti při nízkých teplotách a často vyšší výkon.

Elektrické airsoftové zbraně

Tato zbraň používá ke svému pohonu obdobně jako manuální zbraně stlačený vzduch. Píst však natahuje zabudovaný elektromotorek s pomocí soustavy ozubených koleček. Tyto zbraně také umožňují plně automatickou střelbu s frekvenční rychlostí i přes 1800 ran za minutu. Úsťová rychlost se pohybuje od 90 m/s až po 180 m/s. Při této rychlosti se dá již protihráči na menší vzdálenost i ublížit. Průměrný účinný dostřel elektrické zbraně může být až 80 m. Proto je velmi důležité při používání elektrických airsoftových zbraní přísně dodržovat bezpečnostní pravidla a předem dohodnuté fair-play zásady. Tento typ zbraně má v základní verzi dostřel obvykle kolem 40-55 metrů. Airsoftová zbraň využívající elektromotorek a napájena energií ze vestavěné baterie je relativně přesná. Pokud vás tato airsoftová zábava či druh sportu zaujme, pak se dají dokoupit další vylepšení a doplňky. Standardní úsťová rychlost v základní verzi se pohybuje kolem 90 m/s. Elektrická airsoftová zbraň patří k nejpopulárnějším zbraním v této kategorii. Hlavní výhodou je střelba dávkou s kadencí srovnatelnou s ostrými zbraněmi.

Napsat komentář