dovolená istanbul

Letní exotika v Istanbulu

Přemýšlíte, kde strávíte vytouženou letní dovolenou? Chcete navštívit jedinečné místo, odpočinout si, zrelaxovat, nasbírat nové zkušenosti a prožít neopakovatelné zážitky? Vyjeďte do Istanbulu – je to ekonomické, kulturní a historické srdce Turecka. Dovolená Istanbul, to je mix kultur, historických památek a jedinečné gastronomie, mísí se zde staré s novým, východní prvky se západními, křesťanství s islámem, prostě Istanbul je město plné protikladů.

Istanbul, město na dvou kontinentech

Istanbul, kdysi známý jako Konstantinopol, Cařihrad či Byzantion, je unikátní romantické turecké město rozkládající se v Bosporské úžině, které jako jediné na světě leží na dvou kontinentech – evropském a asijském. Istanbul založil Konstantin Veliký a později byl centrem Osmanské říše. Dnes je Istanbul velkoměsto s více než 13 miliony obyvatel, největší město v Turecku a třetí největší město v Evropě. Je to vzkvétající centrum financí, ekonomie, důležitá obchodní křižovatka a přístav.

istanbul 3

Noční Istanbul.

Dovolená Istanbul – brána do Orientu

Tak jako z Turecka, i ze samotného Istanbulu vyzařuje duch Orientu a východu, chytlavé exotické hudby, čajoven s množstvím vodních dýmek, harémových tanečnic a všudypřítomné společnosti islámu. Istanbul je zahalen párou tureckých lázní, vášněmi fotbalových fanoušků či vykřikováním podomních prodavačů. Dovolená v Istanbulu nabízí možnost procházet se po uličkách, kde kdysi pochodovali křižáci. Můžete obdivovat majestátní mešity nebo ochutnat pravou tureckou kuchyni.

trh, turecko

Typický městský trh v Istanbulu. Koupíte tu jídlo, oblečení ale třeba i šperky.

Krásy a památky Istanbulu

Dovolená v Istanbulu by měla zahrnovat návštěvu jedné z nejimpozantnějších staveb Istanbulu, Modré mešity, která byla pojmenována po 20 tisících modrých obkládaček interiéru a pyšní se až šesti minarety. Další velmi významná a světoznámá památka Istanbulu je Hagia Sophia, Chrám svaté moudrosti, která je považována za jednu z nejkrásnějších staveb světa. Dovolená Istanbul nabízí i návštěvu paláce Topkapi, který byl sídlem osmanských vládců více než 400 let a jehož součástí byl i harém. Konstantinův sloup postaven císařem Konstantinem je jednou z nejstarších a nejobdivovanějších památek města. Určitě nevynechejte Hippodrome (náměstí koní), který byl místem závodů koňských spřežení a také politickým a sociálním centrem. Při návštěvě Istanbulu si jednoznačně nenechte ujít ani procházku Velkým bazarem – největším krytým bazarem světa.

hagia

Chrám Hagia Sophia, jedna z nejkrásnejších staveb světa.

Proč právě Istanbul?

Azurové moře, mešity se štíhlými minarety a uličky s vůní koření činí toto místo jedinečným, nezapomenutelným a výzvy muezínů k modlitbám tomu dodávají i svébytný duchovní rozměr.

spicy

Turecký obchodník s kořením na tržišti v Istanbulu.

Napsat komentář